Afyonkarahisar Devlet Hastanesi
Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü
Afyonkarahisar Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Devlet Hastanesinden Dev Başarı

Güncelleme Tarihi: 05/10/2017


Sağlık alanındaki başarılarını kesintisiz sürdüren Afyonkarahisar Devlet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezindeki başarılarına bir yenisini daha ekleyerek tıp literatüründe “Porselen Aorta” adıyla bilinen, vücudun en büyük ve önemli damarının kireçlenmesi sonucu oluşan kalp hastalığını tedavi ederek büyük bir gelişme daha kaydetti.

Kalpten çıkarak vücuda temiz kanın iletilmesinde görev alan Aort damarının kireçlenmesi sonucu damarda meydana gelen taşlaşma ivedi müdahale gerektiren önemli bir hastalıktır. Bu tür ameliyatlar dikkat ve deneyim gerektirir. Aort damarı üzerinde yapılacak her türlü müdahale damarın yırtılmasına değil adeta porselen bir fincanın kırılması gibi aort damarının tamir edilemez bir şekilde kırılmasına sebebiyet verebilmektedir. Göğüs ağrısı nedeniyle Hastaneye başvuran ve koroner arter hastalığı teşhisi konan 66 yaşındaki G.Ç.’ye Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. İlker ALAT başkanlığında  Op.Dr. Ersin ÇELİK  ile birlikte Bypass ameliyatı yapıldı. Doç.Dr. İlker ALAT ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada; “Hastanın kalpten çıkan ve en büyük damar olan aort damarı tamamen kireç tutarak “Porselen Aorta” haline geldiği yani adeta taşlaştığı görüldü. Özel tekniklerle ameliyattan önce planladığımız tüm damarlara bypass yaparak hastamızın ameliyattan göreceği faydayı en üst düzeye çıkardık. Bu vaka hastanemizde kalp ve damar cerrahisi alanında üst düzey bir bilgi ve tecrübe birikimiyle birlikte başarılı bir performansın sergilendiğinin ve tam bir ekip uyumunun yerleştiğinin en güzel kanıtlarından birisidir” dedi.

Afyonkarahisar Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm.Dr. Murat ÇAĞLAYAN, açıldığı günden bu yana sayısız ilklere başarıyla müdahale eden Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi çalışanlarına yine bir ilki özveriyle gerçekleştirdikleri için teşekkür ederek, başarılarının devamını diledi. Sağlığına kavuşan G.Ç. ise “Allah tüm sağlıkçılarımızdan razı olsun, herkese anlatacağım onları, beni çok büyük bir dertten kurtardılar. Çok şükür iyiyim artık” diyerek memnuniyetini ifade etti.